Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dzień, w którym oddajemy hołd polskim bohaterom, nawiązuje do wydarzeń sprzed 72 lat, kiedy w areszcie śledczym Warszawa Mokotów wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierzami Wyklętymi nazwano osoby, które po wojnie prowadziły konspiracyjną walkę  z  władzą komunistyczną w Polsce. W czasie II wojny światowej byli bohaterami walk  z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i wiedząc, że są narażeni na aresztowania i tortury ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie.
W dniu dzisiejszym uhonorowano pamięć skazywanych na zapomnienie przedstawicieli ostatniego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Dla uczczenia pamięci tych, którzy stanęli w obronie Państwa Polskiego, przy pomniku Obrońcom Ojczyzny Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca w obecności Pani Zofii Bokszańskiej  - przedstawicielki byłego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Nowogrodźcu złożył kwiaty i zapalł symboliczny znicz.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Wersja XML