Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gminne Święto Chleba w Milikowie już za nami

Dnia 14 sierpnia 2022 roku w Milikowie już po raz 25. zorganizowano Święto Chleba, podczas którego można było podziwiać i degustować bogactwa wypieków chlebowych, jak również otrzymywać moc muzyki ludowej.

Zgromadzonych na boisku sportowym w Milikowie mieszkańców i gości naszej gminy serdecznie powitali Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich oraz Sołtys Milikowa Antonina Szelechowicz. W trakcie oficjalnych uroczystości Burmistrz Robert Relich powitał przedstawicieli partnerskich gmin Gorzyce (Polska) i Srbac (Bośnia i Hercegowina): Wójta Leszka Surdy oraz Sołtysa Starego Martyńca Miroslava Ćetojevića wraz z delegacją partnerską. Burmistrz Nowogrodźca podziękował wszystkim mieszkańcom naszej gminy za udział we wspólnym świętowaniu, szczególne podziękowania kierując na ręce Pani Antoniny Szelechowicz za wieloletnią współpracę i działalność na rzecz ochrony tradycji oraz propagowania kultury ludowej w kręgu społeczności lokalnych gminy. 

Od 25. lat w Milikowe jest organizowane Święto Chleba - święto tradycyjnych wypieków chlebowych, które cieszy się wielką sympatią widzów, jak również na stałe wpisało się w życie kulturalne naszej gminy. Gminne Święto Chleba nawiązuje do popularyzacji dawnych tradycji kulinarnych i upowszechnienia dorobku kultury na poziomie regionalnym, zaś celem imprezy jest popularyzacja treści folkloru związanego z tradycją wypieku chleba, utrwalanie tradycji wypieku pieczywa zgodnej z przekazem przodków oraz pielęgnowanie tożsamości kulturowej mieszkańców wsi. Uroczystość była okazją do wspólnej modlitwy poprzez udział w mszy świętej polowej, jak również okazją do spotkania mieszkańców gminy, zespołów, stowarzyszeń oraz kół gospodyń wiejskich. Podczas tegorocznego święta zaprezentowane zostały stoiska wypieków chlebowych oraz stoiska ze swojskimi wyrobami mięsnymi. Stoły prezentowane przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne z całego regionu uginały się pod świeżymi pachnącymi bochnami chleba. Wiele różnorodnych, tradycyjnych wypieków, wykonanych według starych receptur, można było spróbować podczas XXV edycji Święta Chleba w Milikowie.

Dla najmłodszych mieszkańców gminy został przygotowany ogród zabaw dla dzieci z dmuchańcami, malowaniem twarzy, stoiskami z lodami i słodkościami.  

Oprócz doznań smakowych podczas wydarzenia nie zabrakło również występów scenicznych wykonanych przez zaproszonych gości, które umiliły wspólne świętowanie. Warto podkreślić, że Mieszkańcy Milikowa gościli w tym dniu zespoły wokalne z Ukrainy „Wspólna Wędrówka” i „Jedna Rodzina”, zespoły folklorystyczne „Milikowanki” z Kapelą z Milikowa, „Gościszowanie” z kapelą z Gościszowa, „Rząsinianki” z Rząsin, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Jarzębina” z Zawidowa, „Lasowianie” z Pieńska, „Żeliszowianie” z Żeliszowa, „Cisowianki” z Henrykowa, „Marysieńki” z Radostowa, „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki oraz „My Słowianie” z Osłej. Na zakończenie wspaniale wystąpił znany i dobrze rozpoznawany na scenie nurtu muzyki disco polo zespół „Cliver”.

Wersja XML