Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pečenica w Gościszowie

Pieczenica 1.jpeg

W dniach 2 i 3 lipca br. w Parku Dworskim w Gościszowie Gminy Nowogrodziec po dwuletniej przerwie odbyło się Święto Pečenicy. W sobotę, 2 lipca, mieszkańcy i goście Gościszowa obchodzili jubileusz Klubu Sportowego Orzeł Gościszów. Licznie zebranych uczestników wydarzenia serdecznie powitali Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Sołtys Gościszowa Ludwik Torba oraz Prezes Klubu Sportowego Orzeł Gościszów Gracjan Pawłowski, Radny Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Radosław Urbanik, Radna Rady Powiatu Bolesławieckiego Barbara Kuduk i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu Eliza Szwed.

10. rocznicę Klubu Orzeł uczczono na sportowo. Odbyły się mecze piłkarskie, w których wzięli udział zawodnicy drużyn piłkarskich z Milikowa, Nowogrodźca, Drezna i oczywiście gospodarze boiska – piłkarze z Gościszowa. Dobra zabawa i wielkie emocje towarzyszyły drużynom uczestniczącym w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej w Gościszowie. Zawody przebiegały w atmosferze sportowej rywalizacji i gry fair - play. Zacięta walka pomiędzy zespołami toczyła się od początku turnieju. Po bardzo emocjonujących meczach wszystkie drużyny zostały obdarzone gromkimi brawami, szczególnie dziękując gościom - zawodnikom SpVgg Dresden-Löbtau z Niemiec, którzy zaprezentowali również wysoki poziom gry. Kibice KS Orzeł Gościszów entuzjastycznie wspierali dopingiem swoją drużynę sportową, głośno śpiewając i rozświetlając w przerwach flarami plac sportowy. Najlepszy strzelec został wyłoniony z niemieckiej drużyny, która gościnnie wystąpiła w Polsce, z Klubu Sportowego SpVgg Dresden-Löbtau. Najlepszym zawodnikiem w tym Międzynarodowym Turnieju został Michał Bis z Klubu Sportowego Orzeł Gościszów, zaś najlepszym bramkarzem – Łukasz Zajączkowski z Miejskiego Klubu Sportowego Chrobry Nowogrodziec. Burmistrz Robert Relich serdecznie podziękował Prezesowi Klubu Sportowego Orzeł Gościszów Gracjanowi Pawłowskiemu za aktywny udział w życiu społeczności lokalnej.

Drużyny piłkarskie otrzymały puchary, piłki nożne oraz statuetki dla wybitnych zawodników, ufundowane przez Burmistrza Nowogrodźca. Gościem specjalnym był Dawid Jarzębowski, czołowy polski zawodnik w Freestyl Football. Wspaniały występ Dawida Jarzębowskiego został nagrodzony oklaskami i brawami publiczności. Wydarzenie zakończono dyskoteką URBAN DJ’s.

„Wszystkim drużynom bardzo gorąco dziękuję za wspaniałą atmosferę oraz sportowego ducha walki” – Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca.

W niedzielę, 3 lipca, w Parku Dworskim w Gościszowie licznie zgromadzili się mieszkańcy, lokalni artyści oraz zaproszeni gości. Uroczystego otwarcia Święta Pečenicy dokonali Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, Sołtys Gościszowa Ludwik Torba i Radna Rady Powiatu Bolesławieckiego Barbara Kuduk, wygłaszając: "Uważamy Święto Pečenicy w Gościszowie za otwarte". Zespół folklorystyczny Gościszowianie z Gościszowa zaśpiewał piękną pieśń „Na powitanie”, po czym swój dorobek twórczy zaprezentował zespół „Milikowianie” z Milikowa. Szczególne zainteresowanie wzbudził występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie. Licznie zgromadzonym uczestnikom imprezy umilały czas występy zespołów folklorystycznych: „Niebieskie Kamizelki”, „Działoszynianie”, „Podolanie”, „Chabry” i oczywiście zespół gospodarzy „Gościszowianie”. Konkursy i zabawy towarzyszyły wydarzeniu. Turniej o „Złotyj Ryj” wygrał zespół „Gościszowianie”, zaś konkurs na najsmaczniejszą Pečenicę wygrali Strażacy z OSP Gościszów. Cóż, nikt lepiej się nie zna na sztuce pieczenia prosiaka, jak mieszkańcy Gościszowa - potomkowie Polaków, którzy po drugiej wojnie światowej powrócili z terenów byłej Jugosławii (obecnie Bośnia i Hercegowina) do kraju i osiedlili się na Dolnym Śląsku. To oni przywieźli ze sobą i pielęgnują do dziś tradycje i obrzędy, wywodzący się z życia w Bośni. Jednym z przejawów tej tradycji jest właśnie Pečenica, czyli pieczony prosiak.

Nie obeszło się też bez tradycyjnego występu „Dwie Kumy z Gościszowa”, które zaprezentowały krótkie i humorystyczne przedstawienie artystyczne pt. Dobranocka dla dorosłych.

Gwiazdą wieczoru był zespól MENELAOS. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych wraz z kapelą Zagajnik Band.

„Gratuluję Mieszkańcom Gościszowa prospołecznej postawy, pielęgnowania i kultywowania swoich tradycji, które są połączeniem kultury bałkańskiej i polskiej z Galicji. Dziękuję za chęć dzielenia się radością i swoimi doświadczeniami podczas tradycyjnego Święta Pečenicy” – Burmistrz Robert Relich.

Pieczenica 1.2.jpeg

Pieczenica 1.2.2.jpeg

Pieczenica 1.3.jpeg

Pieczenica 1.5.jpeg

Pieczenica 1.6.jpeg

Pieczenica 1.7.jpeg

Pieczenica 1.8.jpeg

Pieczenica 1.9.jpeg

Pieczenica 1.10.jpeg

Wersja XML